- Az előadás -

Boross Martin: Harminchatok
-egy álmessiás története-

Készült André Schwarz-Bart és Jiří Langer történeteinek, valamint valós események felhasználásával


A Harminchatok alkotóközössége kabbalisztikus, zenés színházi játékra hívja a nézőket. A közönséget egyszerre vezetik végig egy szertartás mozzanatain és egy Lyuta nevű falu történetének meghatározó eseményein. A nézők nem pusztán szemlélői a történetnek, aktív jelenlétük által elevenednek meg Lyuta lakói – a darabbéli közösség tagjai.
A nézők az előadás során olyan dramatikus és rituális eseményeknek lehetnek részesei, amelyek nélkülük nem jöhetnének létre.


A történet, amely a szemünk előtt bontakozik ki, nem lineális dramaturgiát követ. Egy nyomozás részeseivé válunk, a különböző szereplőkkel együtt kell rájönnünk, ki mikor mondd igazat és mikor hazudik.


Az előadás teatralizált formában használja a hagyományos péntek esti szertartás elemeit. Végigvezeti a nézőket a szombat köszöntésétől a kiddusig, a szertartás keretei között bontakozik ki a történet. Minden előadás egy alkalmi közösség (a szereplők és az előadás aznap esti nézőinek közös) szertartásává válik.


A Harminchatok zenei anyagát részben tradicionális zsidó dalok, részben pedig az előadásban játszó zenészek - Ajtai Péter (nagybőgő), Darvas Kristóf (tangóharmonika) és Vázsonyi János (szaxofon) - eredeti zenéi képezik.


A darab főbb szerepeit alakító színészek mellett a próbafolyamatot civil résztvevők – a budapesti Dózsa György úti zsinagóga közösségének tagjai – kísérték végig, akik az előadás szereplőiként is láthatók.